<!–more–>Różnego rodzaju gry terenowe dla pracowników są coraz bardziej popularne pośród większych i mniejszych firm. Kadra menadżerska dostrzega bowiem zalety, które się odniesie organizując coś takiego. Przeprowadzona w odpowiedni sposób gra znacząco może poprawić relacje między pracownikami, a poza tym rozszerzyć kompetencje tak bardzo przydatne na wielu stanowiskach.
<br>
Jakiś czas temu z ogromnym rozmachem zorganizowana została przez jedną z firm farmaceutycznych gra szkoleniowa, którą wiele osób uznało za największą w Polsce. Uczestniczyli w niej bowiem w zasadzie wszyscy pracownicy firmy, co dało w rezultacie około 450 uczestników. Dodatkowo całość była pod opieką trzydziestu pięciu trenerów, którzy ponosili odpowiedzialność za zajęcia z grupami zawodników.
<br>
Pewną część z tego zespołu trenerów stanowiły osoby z firmy szkoleniowej, ale dużą część kadra zatrudniona w koncernie farmaceutycznym. Przybyli oni wcześniej do hotelu, w jakim wszystko się odbywało, i odbyli tam niezbędne szkolenie. Dzięki temu bez większego problemu dali sobie radę ze swoimi zadaniami.
<br>
Bardzo ważnym trenerem był sam Prezes firmy, który w życiu prywatnym jest doświadczonym alpinistą. Postanowił on wykorzystać swoje zainteresowania i pasję do tego, żeby w oparciu o górską wyprawę dać pozostałym słuchaczom wiele wiedzy na temat kierowania zespołem ludzi, rozwiązywania sporów i motywowania. Tym samym nawiązał on do zagadnień pracy w zespole, tak przydatnej we wszystkich firmach.
<br>
W czasie pobytu na szkoleniu uczestnicy zostali podzieleni na 25 zespołów, jakie przez cały dzień zajmowały się zaplanowanymi celami. Najważniejszy element wspomnianej gry stanowiły tak zwane społeczne eksperymenty, to znaczy nietypowe, wymagające nieszablonowego podejścia zadania, w których uczestnicy powinni się wykazać dużą dawną zaufania i kreatywności.
<br>
Eksperymenty kończone były przekazaniem grupie tak zwanych kart problemowych, z którymi ta musiała się zaznajomić. Podczas analizy wspomnianych kart w praktyce uczestnicy oceniali swoje decyzje nawiązaniu do pięciu najważniejszych kompetencji, co pozwalało im na odniesienie się do swoich codziennych zajęć.