Jakich pracowników jest największy niedobór na naszym rynku pracy.

<!–more–>W ostatnim czasie pracodawcy mają coraz więcej problemów z zatrudnieniem pewnych ludzi na różne stanowiska, aktualnie jest to prawie pięćdziesiąt procent wszystkich firm. Jak się okazuje, taka tendencja będzie miała miejsce w wielu gospodarkach, a nasz kraj jest znacznie powyżej średniej w ogólnej statystyce. Jest to skutkiem paru powodów i na pewno z takiej sytuacji są mocno zadowoleni ludzie szukający zatrudnienia.
Problemy z kompletowanie załogi mają obecnie przedsiębiorstwa funkcjonujące w różnych branżach, sytuacja tak naprawdę dotyczy doświadczonych pracowników fizycznych i kierowców, ale też specjalistów oraz inżynierów. Aktualnie można już wręcz powiedzieć o globalnym kryzysie, ponieważ skala tego zjawiska zaczęła osiągać mocno niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich kilku lat pogłębiając się znacząco.
Wbrew powszechnym opiniom, stawiającym wśród poszukiwanych profesji informatyków, to po statystykach widać co innego. Co prawda znalezienie dobrego specjalisty do działu IT bez przerwy rodzi spore problemy, to w praktyce wśród badanych zawodów zajmują oni dopiero ósme miejsce. A najtrudniej już od kilku lat jest znaleźć sprawdzonych pracowników fizycznych.
Ta grupa pracowników jednak jest ogromnie duża i obejmuje dużo zawodów. Tak więc są poszukiwani elektrycy, monterzy i mechanicy, sporym wzięciem cieszą się również spawacze, stolarze oraz osoby umiejące jeździć wózkami widłowymi. W każdej z tych branż coraz trudniej jest z wyszukaniem kompetentnej, zmotywowanej osoby do pracy w swojej firmie.
Następną naprawdę mocno poszukiwaną i ciężką do znalezienia grupą pracowników są kierowcy zawodowi, głównie ciężarówek i autobusów, a później operatorzy maszyn oraz inżynierowie. Kolejne miejsca przypadają branży usługowej i gastronomicznej – rozmaite restauracje i hotele także łatwo mieć nie będą jeśli chcą rozszerzyć zatrudnienie o rzetelne osoby do pełnienia różnych funkcji.
Uwzględniając obecną sytuację coraz częściej zauważyć można w wielu branżach coraz większą walkę o dobrych pracowników. Firmy które chcą zdobyć nowych muszą zaproponować coraz to lepsze warunki, więc dotychczasowi pracodawcy również muszą podjąć odpowiednie działania, jakimi przede wszystkim są podwyżki wynagrodzeń.